Klasik İran Turu Mahan Air, İstanbul Havalimanı 5 Gece, 6 Gün 14 Eylül 2021 - 21 Aralık 2021 arası 8 tur

Duration

6 hours

Tour Type

Yurt Dışı

Location

Yurt Dışı

Overview

 
 

Klasik İran Turu  

5 Gece, 6 Gün 

14 Eylül 2021 - 21 Aralık 2021 arası 8 tur

  

 Yetişkin Fiyatları                                          Çocuk Fiyatları

Tek Kişi Fiyatı : 1125 $                                  0 - 2 Yaş : 115 $

İki Kişilik Odada Kişi Başı : 945  $                2 - 6 Yaş : 660 $

Üç Kişilik Odada Kişi Başı :945 $                  7 - 12 Yaş : 780 $

İRAN TUR TARİHLERİ :

Klasik İran Turu 14.09.2021 - 19.09.2021          Klasik İran Turu 28.09.2021 - 03.10.2021
Klasik İran Turu 12.10.2021 - 17.10.2021         Klasik İran Turu 26.10.2021 - 31.10.2021
Klasik İran Turu 09.11.2021 - 14.11.2021         Klasik İran Turu 23.11.2021 - 28.11.2021
Klasik İran Turu 07.12.2021 - 12.12.2021         Klasik İran Turu 21.12.2021 - 26.12.2021
 

ÖRNEK TUR PROGRAMI

1.GÜN
                İSTANBUL - TAHRAN
 

Acentamız Kontuarı önünde buluşma. Bilet, Bagaj ve Gümrük işlemlerinin ardından Tahran’a hareket ve Tahran’a varış. Pasaport işlemlerinin ardından Rehberimiz ve aracımız ile buluşma Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından Tahran şehir merkezine varış. Tahran ismi Farsça’da “Sıcak Yer” anlamına gelmektedir. Şehrin kuruluşu Neolitik çağlara kadar gitmektedir. Elbruz Dağı’nın eteklerinde bulunan geniş bir araziye yayılmış bu şehir, diğer İran şehirlerindeki geleneksel yapıya uyarak iki veya en fazla üç katlı tuğla binalardan oluşmuştur. Tahran'da yapacağımız şehir turumuzda; Azadi Meydanı, Burç el Milad ve Tahran’ın geniş caddelerini gördükten sonra akşam yemeği. Ardından otelimize hareket ve konaklama.

 
2.GÜN
            TAHRAN-KUM-KASHAN
 

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Panoramik olarak yapılacak Tahran şehir turumuzda; İran’ın tarihi hakkında bilgiler alacağımız Kaçar Hanedanı’nın Avrupa mimarisinden etkilenerek yaptırdığı Golestan Sarayı, Sonrasında Selçukluların başkenti Rey şehrine hareket, (32km) Selçuklu hükümdarı Tuğrul bey türbesi ziyaret edilerek yolumuza devam ediyoruz. İran'ın dini merkezi olarak kabul edilen Medreseleriyle ünlü KUM şehrine hareket. Kum’da Hz. Masume Camii ve kabrinin, ziyaret edilmesini müteakip Yol üstünde köklü bir geçmişe sahip olan ve eskiden büyük önem taşıyan kervan yolu üzerinde yer alan Kaşhan kentini geziyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam da bulunan Fin Bahçeleri, önemli arkeolojik sitelerinden biri olan Sialk Tepesi, Kashan’ın önemli ailelerinden biri olan Borjedi Ailesi’ne ait Boroujerdi Evi görülecek yerler arasındadır. Sonrasında müteakip akşam yemeği, yemekten sonra otelimize yerleşme ve konaklama Kashan’da.

 
3.GÜN
              KASHAN-ISFAHAN
 

Otelde Alacağımız kahvaltının ardından Dünyanın yarısı denilen İsfahan’a hareket ve İsfahan’ı keşfetmeye başlıyoruz. İsfahan Şehri Müslüman tarafından 640 yılında fethedilmiştir. Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey’in başkent yaptığı ve torunu Melik Şah’ın geliştirdiği bu şehrin tarihi köprüleri panoramik olarak görülecektir. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Nakşı Cihan Meydanı, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Gapu Sarayı, Kapalı Çarşı, Kırk Sütun Sarayı görülecek yerler arasındadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan meydan için dünyanın en büyük meydanlarından biri olduğu söylenmektedir. Eski adı Meydan-ı Şah’dır. Isfahan’da görülecek bir çok yere gitmek için bu meydandan geçilir. Meydanın çevresini oluşturan binada kapalı çarşı bulunur. Ali Gapu sarayı 6 katlı yapısıyla meydana hakim durumdadır. Ali Gapu Sarayı’nın arkasında büyük bir park ve bir yapı bulunmaktadır. Bu yapının 20 tane sütunu ve önündeki havuzda yansıyan 20 sütun görüntüsü vardır. Böylece toplamda 40 sütun görüntüsü oluştuğu için buraya Kırk Sütun Sarayı ismi verilmiştir. Ancak bu havuzun artık boş olmasından sebep bu görüntüyü günümüzde görememekteyiz. Belirtilen saatte toplanma ve akşam yemeği. Ardından otelimize hareket ve konaklama.

 
4.GÜN
             İSFAHAN - YEZD
 

Otelde Alacağımız kahvaltının ardından yaklaşık 3 saatlik yolculuk sonrası Çöle uzanan patikaları, rüzgar kuleleri ve sürreal mimarisiyle UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan 5.000 yıllık Yezd şehrine varıyoruz. Sırasıyla Mescid-i Cuma, Amir Chakhmaq Cami Kompleksi, şehir merkezi ve Zerdüştlük dinine inananlar için çok önemli bir inanç merkezi olan ve İ.Ö. 470 yılından beri yandığına inanılan ateşiyle Ateşkedah tapınağı gezi programımızda görülecek yerler arasında bulunuyor. Ardından Zerdüştler için bir diğer çok öenemli kutsal mekan Ölüler şehri (Nekropolis) Sessizlik Kulelerini gezip akşam yemeği ve konaklama için otelimize yerleşiyoruz.

 
5.GÜN
              YEZD - ŞİRAZ
 

Sabah kahvaltı sonrası odaların boşaltılması ve Şiraz’a hareket. Yol üstünde UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan, antik kent Persepolis ve (Naghsh-ı Rostam) Nakş-ı Rüstem Turu için otelden hareket. Persepolis Antik kenti, ilk olarak MÖ 6.yy sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurulmuştur. Uzun bir süre boyunca Pers İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır. Darius’dan sonra gelen Xerkes ve Artaxerkes, Persepolis’i genişleterek günümüze çok sayıda anıt bırakmışlardır. Nakş-ı Rüstem, (Kaya Mezarlar) İran'ın Fars eyâletinde bulunan Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem "Rüstem'in Resmi" denilmiştir. Nakş-ı Rüstem'de, Akameniş krallarına ait yedi adet mezar vardır. Üzerindeki yazılar açık şekilde bir tanesinin I. Darius'a ait olduğunu belirtir. I. Darius'un yanında, üç tanesinin, I. Xerses, I. Artaxerses ve II. Darius'a ait olduğuna inanılır. Persepolis'in arkasında tamamlanmış şekilde bulunan iki mezar da büyük ihtimalle II. Artaxerses'e ve III. Artaxerses'e aittir. Bitmemiş bulunan bir tanesi, en uzun iki sene hükümdarlık yapan Arses'e, ama daha kuvvetli bir ihtimalle Büyük İskender tarafından düşürülen son Akameniş hükümdarı III. Darius'a aittir. Nakş-ı Rüstem'de mezarlara ilaveten, mezarların alt kısmında, Sasani krallarına ait olan yedi adet devasa kaya oyması bulunur. Turumuzun ardından Şiraz’a hareket. Şehir merkezinde bulunan Kerim Han Kalesi, tamamı tuğladan yapılma ilginç bir mimariye sahiptir. Savunma amacıyla yapılmış olan kalenin duvarlarının yüksekliği yaklaşık 14 metredir ve günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. Kalenin girişindeki yazıtta Farsça olarak : “Şiraz’a yeni gelen bir gezgin, uzun süre Kerim Han Sarayının endamını övmekten geri duramayacaktır” sözü yazılmıştır. Kalenin dört tarafındaki kulelerden biri Pisa kulesi gibi eğik durumdadır. (Pisa kulesi kadar eğik değildir.) Pehlevi döneminde bu kale hapishane olarak kullanılmıştır. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Kerim Han Kalesi ve Bazaar görülecek yerler arasındadır. Camiinin 1773 yılında yapılmış olmasına karşın özellikle çiçek desenli çini işlemelerin çoğu daha sonra Kaçar döneminde yapılmıştır. Camii, iki büyük depremi atlattıktan sonra halen ayakta kalabilmiş, sağlam bir yapı olarak şehirde varlığını sürdürmektedir. Ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra Bostan ve Gülistan’ın yazarı ünlü düşünür ve söz sahibi Sadi Şirazi’nin türbesinin ziyaret edilmesi sonrası otele yerleşme, akşam yemeği ve konaklama.

 
6.GÜN
            ŞİRAZ – İSTANBUL
 

Sabaha karşı odaların boşaltılması sonrası havalimanına hareket. Yerel havayolu tarifeli seferi iç hat uçuşu ile Tahran’a hareket. Uçuş Varışımıza müteakip otobüsümüz ile Tahranda bulunan Şah Camii ve Tecriş çarşısı gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından İmamzade Salih türbe ziyaretimiz sonrası Muhteşem doğası ve şelaleleri ile insanı büyüleyen Darbend’de çay molası veriyoruz. Belirtilen saatte buluşma ve Uluslararası Dış Hatlar terminaline geçiş. Bilet, Bagaj ve Gümrük işlemlerinin ardından İstanbul’a hareket. İstanbul'a varış. Keyifli turumuzun sonu.

 

Seyahat Tipleri

Kültürel

FAQs

Ücrete Dahil Olan Hizmetler
Ücrete Dahil Olan Hizmetler İstanbul>Tahran / Şiraz >İstanbul arası Ekonomik sınıf Uçak bileti Programda belirtilen gezi ve ziyaretler Şiraz Tahran arası iç Hat uçuş bileti Havalimanı karşılama ve gidiş & dönüş transferleri 4* otellerde 5 Gece konaklama Açık büfe sabah kahvaltıları Akşam yemekleri (5 Adet) Tur boyunca kullanılacak lüks otobüs hizmeti Profesyonel rehberlik hizmeti Şehir vergileri Müze ve ören yerleri (Yaklaşık 80 Usd Dahil)
Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler
Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler Şahsi harcamalar Öğle yemekleri Otel ekstraları Yurtdışı çıkış harcı (50 TL) Yemeklerde ve molalarda alınacak tüm içecekler Türkiye’nin her yerinden bağlantı uçağı ücreti 95€

Beyaz Tur ico-vefified-1

Member Since Jun 2020

Message host
4%
from 975,00 $ 933,00 $

Extra prices:

({{type.price_type}})
{{type.price_html}}
({{type.price_type}})
{{formatMoney(type.price)}}
{{total_price_html}}
from
975,00 $ 933,00 $
Messages {{unread_count}}
Chat with: {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

You: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}